O Projektu

Hned čtyři kolínské střední školy se zapojily do výzvy na zlepšování svých budov a blízkého okolí. Uskuteční se dva studentské nápady za 50 tisíc korun.

Máte nápad, jak vylepšit svou školu?

2 x 50 000 Kč na nejlepší nápady! To už se vyplatí, poslat svůj námět na Lepší místo. Využít můžete web www.lepsimisto.cz nebo naši mobilní aplikaci pro iOS, Android a Windows Phone. Stačí se zaregistrovat a kliknout na tlačítko Přidat tip. Do kolonky Nadpis patří jméno střední školy, kde se má nápad realizovat (jen díky tomu poznáme, že jde o soutěžní tip). Stručně popište svůj námět a přidejte fotografii místa, které by bylo dobré vylepšit. Tipy přijímáme do 5. listopadu 2017!

Co dál?

Vybereme tři nejlepší nápady z každé školy. Mezi 6. a 17. prosincem pro ně budou hlasovat studenti, učitelé, kamarádi i veřejnost. V únoru 2018 pak proběhne finále před porotou složenou ze zástupců radnice a firem, které projekt podpořily. Studenti představí své nápady prostřednictvím prezentací. A verdikt poroty bude mít padesátiprocentní váhu.

Stav po internetovém hlasování veřejnosti

Protože si všichni přejeme, aby byla soutěž co nejspravedlivější, výsledky hlasování na internetu, které vidíte níže ve žlutých bublinách u jednotlivých nápadů, jsme vyvážili aktuálním počtem studentů v každé škole. Pořadí a hlasy po přepočtu před finálovým kláním před porotou:

1. Odpočívárna – 424 hlasů (SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín, 346 studentů)

2. Ze studovny jídelna – 374 hlasů (Obchodní akademie, 297 studentů)

3. Kutiloviny – 330 hlasů (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o., 155 studentů)

4. Dvůr – místo odpočinku – 56 hlasů (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín, 167 studentů)

5. Technická laboratoř – 29 hlasů (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín, 167 studentů)

6. Relaxační místnost – 22 hlasů (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o., 155 studentů)

7. Přestávkorium – 15 hlasů (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín, 167 studentů)

8. Knihovna se studovnou – 13 hlasů (SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín, 346 studentů)

9. Revitalizace zdi u školy – 11 hlasů (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o., 155 studentů)

10. Klidová místa na chodbách – 8 hlasů (Obchodní akademie, 297 studentů)

11. Úprava školního dvora – 6 hlasů (Obchodní akademie, 297 studentů)

12. Recepce – 3 hlasy (SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín, 346 studentů)

Kompletní výsledky po hlasování poroty

1. Odpočívárna (SOŠ informatiky a spojů) – 3 hlasy poroty, 41,42% všech hlasů

2. Ze studovny jídelna (Obchodní akademie) – 1 hlas poroty, 22,81% všech hlasů

3. Kutiloviny (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o.) – 0 hlasů poroty, 12,79% všech hlasů

4. Technická laboratoř (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín) – 1 hlas poroty, 9,46% všech hlasů

5. Relaxační místnost (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o.) – 1 hlas poroty, 9,20% všech hlasů

6. Dvůr – místo odpočinku (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín) – 0 hlasů poroty, 2,17% všech hlasů

7. Přestávkorium (SPŠ strojírenská a JŠ Kolín) – 0 hlasů poroty, 0,56% všech hlasů

8. Knihovna se studovnou (SOŠ informatiky a spojů) – 0 hlasů poroty, 0,50% všech hlasů

9. Revitalizace zdi u školy (OSŠ podnikatelská Kolín s.r.o.) – 0 hlasů poroty, 0,43% všech hlasů

10. Klidová místa na chodbách (Obchodní akademie) – 0 hlasů poroty, 0,32% všech hlasů

11. Úprava školního dvora (Obchodní akademie) – 0 hlasů poroty, 0,23% všech hlasů

12. Recepce (SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín) – 0 hlasů poroty, 0,12% všech hlasů

Výsledky hlasování

Uskuteční se nápad Ze studovny jídelna Obchodní akademie Kolín a Odpočívárna SOŠ informatiky a spojů! Projekty získaly největší podporu v internetovém hlasování veřejnosti, ale zaujaly také porotu při finálových prezentacích. Takzvaná Hodina H vypukla ve čtvrtek 8. února v historickém sále prostoru CEROP. V šestičlenné jury zasedli zástupci partnerů projektu Lepší místo ve škole Kolín – místostarosta Kolína Tomáš Růžička, Tomáš Paroubek a Monika Matuchová za automobilku TPCA, Michaela Stahlová za firmu Gefco, Iveta Krutilková za společnost Yusen Logistics a šéfredaktor Kolínského deníku Luboš Hájek. Po dvanácti prezentacích, v nichž studenti představili své nápady včetně rozpočtu a dalších detailů, putovaly hned tři hlasy poroty k projektu Odpočívárna. Ten se tak stal jednoznačným vítězem. Na druhém místě se umístilo vybudování jídelny ze studovny, které kromě značného počtu hlasů veřejnosti získalo jeden hlas od porotců. Gratulujeme, děkujeme za krásné klání i našim partnerům za podporu, bez které by soutěž nešlo realizovat. Spolu se studenty se těšíme se zhmotnění obou vítězných nápadů za dohromady 100 tisíc korun!

Obchodní akademie Kolín

Lepší posezení pro nás všechny. Výměna nepohodlných laviček. Zpříjemnění čekání na další hodinu. Zlepšení školních chodeb. Vylepšení posezení u školního bufetu, stávající posezení je zastaralé a polorozpadlé.

Mohli bychom se učit venku. O polední pauze bychom si mohli udělat piknik. Vybudovat prostorný altán na posezení. Ve slunečných dnech bychom mohli relaxovat.

Prostor pro klidný a teplý oběd, který nám chybí. Ze studeného a nezdravého jídla, které nezasytí, vzniká obezita a je to nezdravé. Musíme si kupovat buď drahé jídlo ve fastfoodech, nebo jíst pečivo, které taky není zdravé a hlavně není teplé. Při zrealizování této jídelny bychom si nosili obědy, které si jen ohřejeme. Pokud máme v daný den odpolední vyučování, strávíme ve škole až 9 hodin, tudíž nemáme velký příjem potravy a většina z nás si dá „oběd“ až v podvečerních hodinách. Naším školním snem je mít v nové jídelně mikrovlnou troubu, rychlovarnou konvici, odkládací pult, popřípadě stolky se židlemi, kde bychom se mohli najíst.

Odborná střední škola podnikatelská Kolín s.r.o.

Hlavním záměrem našeho projektu je vytvořit venkovní posezení z palet na zahradě školy. Pro posezení jsme zvolili příjemné a klidné místo. Posezení bude sloužit k výuce ve slunných měsících, ale také k různým akcím a volným aktivitám pořádaných školou. Počítáme i s výsadbou drobných okrasných keřů. Celý projekt vzniká výhradně myšlenkou i rukama studentů.

Úprava podkrovního prostoru v naší škole na relaxační místnost, vytvoření odpočinkové zóny pro setkávání inkluzivních studentů a asistentů pedagoga. Vymalování, položení koberce, pořízení pracovního stolu se židlemi, vybavení vhodnými relaxačními pomůckami a předměty na terapie, např. bubínky djembe, relaxační pyramidou se zvuky přírody, válcem s vodopádem, relaxačním křeslem, aroma lampou, zrcadlovou koulí, discmeny.

Odborná škola podnikatelská v Kolíně se dlouhodobě snaží dát svým studentům nadstandartní vzdělání. Umělecké a grafické obory jsou bezesporu jedním z nejrychleji se vyvíjejících odvětví a není pochyb o tom, že především školy by měly na tento vývoj pružně a empaticky reagovat při výuce svých studentů. Vyvrcholením tohoto projektu by měla být vizuální změna dobře viditelné stěny, která dominuje dosud nevyužitému prostranství U Křižovatky. Nejde jen o to, umožnit nám studentům malovat venku. Autoři projektu se především soustředí na to, aby participující studenti ve skutečné praxi pochopili, jak moderní legální pouliční umění funguje.

SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín

Volně přístupná knihovna s PC, tiskárnou a kopírkou. Možnost využití před i po vyučování. Knihovna s povinnou četbou i s učebnicemi. Zároveň místo pro odpočinek studentů.

Chtěli bychom využít venkovní prostor v areálu školy, kde bychom se ve volném čase scházeli, bavili se a sdíleli společné chvíle. K této realizaci by bylo zapotřebí upravit terén, nakoupit stoly s lavicemi i s tabulí pro možnou výuku. Eventuálně postavit malý, prosklený přístřešek s místy k sezení doplněný o naučnou literaturu studijních oborů.

V místech u vstupu, u vrátnice nebo přímo místo vrátnice, chceme zrenovovat či založit školní recepci. Zde by žáci školy z oboru cestovního ruchu vykonávali praxe.

SPŠ strojírenská a JŠ Kolín

Náš školní dvůr je ideálním místem, kde bychom mohli trávit volný čas. Ale chybí nám zcela zázemí – lavičkami počínaje a příjemným prostředím konče. Pomozte nám uskutečnit náš sen, my se rádi aktivně zapojíme, představu máme dost jasnou. Mobiliář vytvoříme například z palet, pneumatik a sudů. Zeď vyzdobíme graffiti (v podobě loga školy, šroubů a matic), při jejich tvorbě nám pomůže profesionál. Rádi bychom měli na dvoře více stromků, keřů a zeleně. Nesmí chybět ani přístřešek, abychom se měli kam schovat v případě nepřízně počasí.

Tento projekt nás napadl díky tomu, že nemáme kde trávit svůj volný čas o přestávkách a polední pauze mimo naši třídu. Renovací jedné z obyčejných učeben na „přestávkorium“ by byla možnost, jak se zabavit o přestávkách a zbavit se stresu ze školního prostředí. Chtěli bychom vytvořit třídu, kde bychom se odreagovali. Například vytvořit pódiové kobercové schody, zakoupit sedací pytle, herní konzole a televizi, přidat stolní fotbal a terč na šipky. Třída by mohla být vyzdobena graffiti vlastní tvorby.

Naše školní laboratoře jsou dost zastaralé a nevyhovují současné výuce. Proto bychom chtěli pomocí tohoto projektu jednu za těchto místností opravit a vybavit ukázkovými modely (strojů, přístrojů a domácích spotřebičů), interaktivní tabulí, moderním nábytkem, sadami nářadí a počítačem, který potřebujeme pro dohledávání informací k realizaci nových návrhů ve 3D programech a nákup nových dílů. Tato místnost by sloužila nejen k běžné výuce, ale i pro technické projekty, kterých se škola účastní např. H2AC, Land Rover 4×4 a F1 ve školách. Pokud byste nám pomohli tento projekt realizovat, vytvořili bychom tím nejen odbornou učebnu, ale i místo, kde bychom mohli smysluplně trávit volný čas a věnovat se mimoškolním aktivitám.