Žáci ze ZŠ Měšťanská v Brně-Tuřanech vymýšlí, jak zlepšit svou školu nebo její blízké okolí. Nejlepší nápad se za 50 000 korun zrealizuje, a to díky finanční podpoře společnosti Letiště Brno a.s.

JDU HLASOVAT

Lepší místo ve škole

Všechno vždy začíná u dětí. Je proto důležité právě jim co nejdříve ukázat, že svět okolo sebe mohou změnit k lepšímu a leckdy i snadno. Žáky učíme reálně přemýšlet a pojmenovat, co by chtěli změnit. Pod naším vedením uvažují, kolik bude zlepšení stát peněz a úsilí. Prakticky si vyzkouší nápad obhájit, získat pro něj v okolí podporu, spolupracovat. Výsledkem je pak nejen vylepšené prostředí v konkrétní škole a několik splněných snů, ale především školáci, kteří jsou o pěkný kus blíž k sebevědomým občanům.

Odstartovali jsme poprvé v Brně!

Do pilotního projektu Lepší místo ve škole Brno-Tuřany se zapojila Základní škola Měšťanská se svými třemi budovami – hlavní budovou Měšťanská a dvěma budovami Dvorecká a Požární, jež slouží prvnímu stupni.

letáček STARTUJEME
letáček hlasujte

Důležité termíny projektu:

  • od 13. 12. 2018 do 11. 1. 2019 probíhá zasílání nápadů
  • od 14. 1. do 20. 2. 2019 ZŠ Měšťanská vybere ze svých nápadů 7 projektů, které budou žáci zpracovávat, a zašle podklady k veřejnému hlasování; proběhnou workshopy s žáky ze všech školních budov na téma tvorba prezentace a prezentační dovednosti
  • od 1. 3. do 10. 3. 2019 probíhá veřejné hlasování na webu Mobilního rozhlasu, partnerském webu pořadatele. Hlasuje veřejnost a dává hlasy žákovským projektům. Každý hlasující má k dispozici 3 hlasy, které by měl vyčerpat a může je buď dát pouze 1 projektu, nebo je rozdělit mezi více projektů.
  • 12. 3. 2019 se koná v areálu Letiště Brno a.s. velké finále aneb Den D. Žákovské týmy ze zapojené ZŠ prezentují své projekty před porotou složenou ze zástupců Letiště Brno a.s., ÚMČ Brno-Tuřany, Magistrátu města Brna a ZŠ Měšťanská. Úkolem žáků je představit smysl a přínos prezentovaného projektu, včetně návrhu rozpočtu. Z počtu hlasů z veřejného hlasování a počtu hlasů udělených porotou vzejde 1 vítězný projekt, jenž získá na svou realizaci finanční podporu 50 000 korun.

Představení soutěžících projektů

Pojďme společnými silami zlepšit veřejné prostranství ve dvoře na Tuřanském náměstí! Přáli bychom si vybudovat altán, který by sloužil během dne k realizaci venkovní výuky, do 15:00 hodin pro relaxaci a aktivity družiny a v odpoledních hodinách by byl přístupný veřejnosti. Děkujeme za podporu!

My jsme žáci 4.B a nehrajeme jen pro sebe. Rádi bychom proměnili naši školní zahradu na budově Požární 1 ve šťastnou zahradu. Zažili jsme tu spoustu legrace a pěkných chvilek o přestávkách a odpoledne s družinou. My jsme tu poslední rok, ale je zde spousta místa, co by se dalo lépe využít pro děti, které si tu budou hrát po nás. Přáli bychom si pro ně vyvýšené záhonky pro pěstování kytiček a malé podium s krycí plachtou, kde by se dalo učit nebo představit vzácné návštěvy při zahradní slavnosti. Ohniště a posezení kolem něj, to by byl už poslední zlatý hřebík na kouzelné proměně našeho venkovního ráje.

Náš projekt je odpočinková místnost. Nacházela by se v dnešní multimediální učebně, která by se vyklidila, aby se tam mohly dát například sedací pytle, polštáře, barová světla a podobně. Do odpočinkové místnosti by se chodilo o přestávkách. Děkujeme za Vaši podporu.

Projekt 5. tříd představuje vybudování zahradního altánu. Tento altán by mohl sloužit střídavě všem třídám v budově na ulici Měšťanské k realizaci výuky během jarních, letních a podzimních měsíců. Stereotypní učení ve třídách bývá někdy vyčerpávající, takže by byl altán výbornou alternativou. Vhodný by byl zejména pro skupinovou práci, projektovou či badatelskou výuku.

Měšťanka GYM by byla posilovna. Nacházela by se místo multimediální učebny. Počítače a stoly s židlemi by byly přestěhovány do jiných učeben, např. do počítačové učebny a SOLE. Do učebny by byl přidán koberec a posilovací stroje jako multifunkční stroje, činky apod. Do posilovny bychom chodili v rámci tělocviku, volných hodin nebo o velkých přestávkách.

Chceme alespoň pro 1 patro zabudovat venkovní žaluzie, které by se neničily, protože ty současné ve škole jsou již staré a často se ničí. Slunce nám pak mnohdy vadí v soustředění.

Přáli bychom si místnost, kde bychom mohli hrát hry, číst si, či vypracovávat domácí úkoly. A samozřejmě se v ní také učit. Byla by to taková oáza klidu. Kvůli hluku o přestávkách se ani nemůžeme učit na testy, protože se nemůžeme soustředit. V našich představách vypadá trochu jako knihovna. Prostě pohodová místnost.

Hlasování

Kdy a kde se hlasuje?

Veřejné hlasování projektu Lepší místo ve škole Brno-Tuřany probíhá od 1. 3. 2019 do 10. 3. 2019 prostřednictvím ankety na webu Mobilního rozhlasu, partnerském webu pořadatele. Hlasovací anketu zobrazíte kliknutím na tlačítko PŘEJÍT K HLASOVÁNÍ

Kdo a jak může hlasovat?

Hlasovat může kdokoliv. Každý hlasující má k dispozici 3 hlasy, které by měl vyčerpat a může je buď dát pouze 1 soutěžícímu žákovskému projektu, nebo je rozdělit mezi více žákovských projektů.

Jak jsou hlasy validovány?

Ověření hlasujícího probíhá prostřednictvím zadání telefonního čísla, na které je obratem odeslána SMS s číselným kódem, který je potřeba zadat. Následně je možné realizovat samotné hlasování a potvrdit jej tlačítkem Odeslat odpovědi ankety. 

Z každého telefonního čísla je možné hlasovat pouze jednou. Telefonní číslo hlasujícího bude využito výhradně za účelem jeho validace a nezpracovává se k dalším účelům.

PŘEJÍT K HLASOVÁNÍ

Partneři: